MASZ ALERGIĘ NA MARIHUANĘ?

Naukowcy udowadniają, że marihuana jest doskonałym lekiem na wiele dolegliwości i chorób. Okazuje się jednak, że podobnie jak inne rośliny może powodować alergie. Jak rozpoznać uczulenie na konopie indyjskie?
Można być uczulonym na kurz, pyłki kwiatów, traw, na orzechy, cytrusy czy na sierść zwierząt. Zdarza się również alergia na marihuanę. Wówczas, po kontakcie z alergenem, może pojawić się katar, kichanie czy wysypka. Natężenie objawów jest uzależnione od indywidualnych predyspozycji. Konopie mogą uczulać na różne sposoby.
Warto podkreślić, że alergie w naszych czasach pojawiają się coraz częściej. Właściwie wszystko może nas uczulać. Nie warto jednak ich bagatelizować, bo dłuższy kontakt z alergenem może szkodliwie wpłynąć na organizm.

Alergia na konopne pyłki

Wbrew pozorom, alergia na pyłki konopi jest dość częsta. Wiele osób nie zdaje sobie z niej sprawy, bowiem nie ma kontaktu z pylącymi roślinami. Uprawa marihuany w Polsce jest nielegalna. Badania pokazały jednak, że spora część społeczeństwa może być na konopne pyłki uczulona. Kontakt z nimi może powodować katar, kichanie, swędzącą wysypkę, zaczerwienienie oczu czy nawet migreny.

Alergia na olej konopny

Marihuana zawiera w swoim składzie wiele dobroczynnych substancji, w tym również terpeny (olejki eteryczne), które z reguły nie są groźne. Jeśli jednak marihuana jest produkowana w niewłaściwy sposób, terpeny mogą wywoływać silne reakcje alergiczne. Osoby nadwrażliwe na różnorodne alergeny nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z olejem konopnym czy żywicą.

Alergia na pleśń

Pleśń jest zmorą wielu hodowców marihuany. Może się ona pojawić podczas kwitnienia rośliny lub przy niewłaściwym suszeniu i przechowywaniu. To dość częste zjawisko, a pleśń jest niezwykle silnym, często niebezpiecznym, alergenem. Objawami alergii na pleśń jest wysypka, kichanie i opuchlizna wokół oczu.
W Polsce zabronione jest palenie i uprawa konopi indyjskich! Zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii nasiona konopi indyjskich nie są ani narkotykiem (tzn. żadną z substancji wyszczególnionych w załącznikach do Ustawy), ani prekursorem, co oznacza, ze nie są objęte szczególnymi zasadami dotyczącymi posiadania, handlu. Dlatego też, legalne jest kupno, posiadanie i kolekcjonowanie nasion marihuany (konopi). Jednak kiełkowanie, uprawa, nawet samo przygotowanie pod uprawę jest nielegalne w świetle prawa (art.45 /i nast./ p.3. i 4. Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 29 lipca 2005 z późn. zmianami).

  • Leave Comments