MARIHUANA REMEDIUM NA ASTMĘ?

Szacuje się, że na astmę w Polsce cierpi prawie 10% społeczeństwa. Nierzadko choroba ta jest śmiertelna. Naukowcy od lat próbują znaleźć jej przyczynę i skuteczne lekarstwo. Czy odpowiedzią może być marihuana?
Medyczne odmiany marihuany wykazują szereg leczniczych właściwości. Jakie korzyści mogą przynieść osobom cierpiącym na astmę?

Marihuana działa przeciwbólowo

Zdecydowana większość pacjentów chorych na astmę skarży się na silny ból w klatce piersiowej podczas ataku. Przeciwbólowe właściwości marihuany znane są ludzkości od wieków. Najnowsze badania potwierdzają skuteczność konopi w łagodzeniu bólu towarzyszącego atakom astmy.

Marihuana działa przeciwzapalnie

Astma to inaczej przewlekły stan zapalny, którego poziom zdecydowanie wzrasta podczas ataku. Marihuana słynie natomiast ze swojego przeciwzapalnego, regulującego działania. Badania na tym polu cały czas trwają.

Marihuana na rozszerzenie oskrzeli

Najogólniej mówiąc, podczas ataku astmy dochodzi do zwężenia oskrzelików, co powoduje charakterystyczne duszności. Odpowiednie dawki marihuany mogą skutecznie pomóc w ich rozszerzeniu. Już w latach 70-tych XX wieku naukowcy szeroko badali wpływ konopi na ten aspekt. Niektóre badania wskazują jednak, że marihuana, owszem, może w pierwszej chwili rozszerzać oskrzela, ale w późniejszym czasie powoduje samoistne ich zwężenie. Badania są w toku.

Marihuana działa przeciwskurczowo

Przeciwskurczowe działanie marihuany wykorzystywane jest między innymi w leczeniu lekoopornej padaczki. Okazuje się, że sprawdza się również w łagodzeniu ataków astmy. Oskrzela i oskrzeliki składają się bowiem z mięśni gładkich, które kurczą się podczas ataku. Na tym polu sprawdza się między innymi tetrahydrokannabinol (THC).

Marihuana działa wykrztuśnie

Wykrztuśne działanie marihuany wykorzystywane było od lat, między innymi w tradycyjnej medycynie chińskiej. Niewielu badaczy poświęca jednak uwagę temu aspektowi, stąd brak konkretnych danych na ten temat.
Powyższa analiza pozwala jednak wierzyć w moc marihuany w leczeniu ataków astmy.

Jak wygląda prawo? W Polsce zgodnie z prawem zabronione jest palenie i hodowla konopi indyjskich!