UBOCZNE SKUTKI PALENIA MARIHUANY

W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o leczniczych właściwościach marihuany, zwłaszcza po tym, jak polski rząd przyjął ustawę, dzięki której pacjenci mogą legalnie korzystać z medycznych jej odmian. Czy spożywanie konopi niesie ze sobą jakieś niepożądane działania?
Badania pokazują, że skutki uboczne w przypadku marihuany są znacznie mniejsze niż przy przyjmowaniu tradycyjnych farmaceutyków. Jest jednak kilka niepożądanych działań, o których warto wiedzieć. Sprawdźmy zatem, czego można się spodziewać po paleniu marihuany.

Wpływ marihuany na układ oddechowy

Tradycyjne palenie marihuany może wpływać szkodliwie na płuca i cały układ oddechowy. Mechanizm działania jest bardzo zbliżony do palenia papierosów. Spalany dym jest po prostu toksyczny. Na rynku dostępne są jednak specjalistyczne urządzenia – waporyzatory, dzięki którym przyjmowanie marihuany jest zdecydowanie mniej szkodliwe. Zamiast toksycznego dymu, wdychamy bowiem parę wodną.

Zwiększony apetyt

Dla jednych będzie to niepożądane działanie, dla innych deska ratunku. Marihuana nie bez powodu przepisywana jest między innymi osobom cierpiącym na nowotwory. Podczas chemioterapii, kiedy chory nie ma apetytu, marihuana może skutecznie pobudzić łaknienie.

Zaburzenia pamięci i zawroty głowy

Badacze nie mają wątpliwości, że marihuana ma wpływ na ludzki mózg. W zależności od stężenia poszczególnych substancji, może dochodzić do krótkotrwałych problemów z pamięcią, ale zdarzają się również długotrwałe jej zaniki. Palenie marihuany w wielu przypadkach powoduje również zawroty głowy.

Lęki i depresja

Część użytkowników marihuany po jej spożyciu odczuwa różnorodne lęki, a nawet popada w paranoję. Tu również znaczenie ma stężenie poszczególnych substancji zawartych w danej odmianie marihuany, ale również indywidualne predyspozycje użytkownika. W skrajnych przypadkach marihuana może wpływać na rozwój depresji. Co ciekawe, konopie wykorzystywane są w skutecznym leczeniu tej dolegliwości. Jednym zatem pomoże, innym może zaszkodzić.

Trzeba jednak podkreślić, że lista schorzeń i dolegliwości, z którymi marihuana medyczna świetnie sobie radzi jest bardzo długa. Jak każdy lek może wywoływać skutki uboczne, jednak przyjmowana w odpowiednich dawkach i pod nadzorem lekarza nie powinna wyrządzić krzywdy.
Jeśli chodzi o legalność to t Polsce zabronione jest palenie i uprawa konopi indyjskich! Zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii nasiona konopi indyjskich nie są ani narkotykiem (tzn. żadną z substancji wyszczególnionych w załącznikach do Ustawy), ani prekursorem, co oznacza, ze nie są objęte szczególnymi zasadami dotyczącymi posiadania, handlu. Dlatego też, legalne jest kupno, posiadanie i kolekcjonowanie nasion marihuany (konopi). Jednak kiełkowanie, uprawa, nawet samo przygotowanie pod uprawę jest nielegalne w świetle prawa (art.45 /i nast./ p.3. i 4. Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 29 lipca 2005 z późn. zmianami).

  • Leave Comments